"A dombos vidékek földfelszín alatt élő, rovarokkal táplálkozó ragadozója a bányászvorthag. Egy-egy példány sok-sok mérföldre elnyúló barlangrendszert képes mindennapos tevékenységével kiépíteni, melyet az árnytündérek is sokszor használnak titkos céljaikra." Encyclopedia Fantasia
Szerkesztőség: honlap@beholder.hu Készítők:
Farkas Zsolt (Speedz)
Szeitz Gábor (Talbot)
Mazán Zsolt (Maci) Webdesign:
Szirják Csaba (Chaar-Lee)
Szegedi Gergely (GerY5) Ha hibát találsz a honlapon: Írj nekünk!
Varázslómesterek 5. - Baross Ferenc
Melyikünk ne szeretne híres lenni, valamiben a legjobbak közé tartozni? A HKK-ban is, mint a legtöbb sportban, ahol versenyezni lehet, kialakul a legjobbak mezőnye, az igazi profiké, akik a komoly versenyeket nyerik, és nevük ismert a Hatalom Kártyáit rendszeresen játszók körében. Közülük mutatunk be néhányat Varázslómesterek című sorozatunkban.
Mai interjúalanyom Baross Ferenc, szintén az ifjabb generáció képviselője, ennek dacára évek óta a profi versenyek élmezőnyébe tartozik, volt már Nemzeti Bajnokságon második és negyedik is. Feri 20 éves, tanul (AK99 - 2004. március).
Kezdjük szokás szerint a kezdeteknél: emlékszel-e, hogyan és mikor ismerkedtél meg a HKK-val?
Először a bátyám mesélt róla, ő is egy haverjától hallotta, de kissé keveredett bennük a szerepjáték és a kártya: a hallottak alapján úgy képzeltem, hogy van egy mesélő, és kártyák fogják az eseményeket meghatározni, aztán kiderült, hogy nem. Vettünk egy-két alappaklit és elkezdtünk játszani. Ez nagyjából a Létsíkok idején történt. Aztán volt vagy két hónap szünet, majd megint nekiláttam. Épp próbáltam meggyőzni egy osztálytársamat, hogy ő is játsszon, ő azt kérdezte: "Játsszák ezt emberek?" és épp akkor bukkant elő Báder Matyi (őt ekkor még nem ismertem) táskájából egy mappa, mutattam, hogy látod, ő is játszik.
Volt valamilyen koncepciós paklid már a baráti játékban?
Igen, varkaudar deck, később a fattyas.
A versenyzést ehhez képest később kezdted el?
Igen, az első Beholderes amatőr versenyen indultam először. Eleinte elsősorban hordával játszottam.
A versenyzés egyből jól ment?
Egy darabig még elvoltam az amatőrben, aztán amikor felkerültem a profi kategóriába, egyből sikerült két versenyen is jó helyezést elérnem viszonylag ismeretlenként.
Ekkor még játszott a Kis Borsó - Holtzinger - Korányi féle generáció?
Részben. Az egyik versenyen, amelyiken harmadik lettem, Korányi lett az első, második meg Csaba.
Van tipped, hány Beholderes versenyt nyertél összesen?
Az amatőrökkel együtt négyet vagy ötöt, de nem igazán tartom számon.
Van gyűjteményed a HKK-ból, vagy inkább kölcsönkéred a lapokat?
A gyakori-nemgyakoriak szinte mind megvannak, a ritkákból csak a legfontosabbak, illetve azok, amelyeknek nincs komoly értéke, csak szeretek vele játszani.
Ha egy gyerek megkérdezné most tőled, érdemes-e HKK-t játszania, mire jó ez a hobbi, ajánlanád-e neki, s ha igen, miért?
Mindenképpen. Játszani pedig egyszerűen azért érdemes, mert jó. Az, hogy emellett készségeket is fejleszt, egy másik kérdés.
És ha valakinek van otthon számítógépe, és kvázi ingyen játszhat rajta?
Az sincs ingyen, félévente ráköltesz kb. 50-100 ezer forintot. Ha a HKK-ra rákölt félévente 50 ezret, legalább annyi játékidőt és örömet kap, mintha számítógépezne.
Ha valaki jó versenyző szeretne lenni, mit tanácsolnál neki, hogy fogjon hozzá?
Először is játsszon sokat, és az sem árt, ha megismerkedik minél több, minél jobb játékossal, akik támogatják, meg segítenek neki. Legyen saját gyűjteménye, ha mást nem is, a gyakori-nemgyakoriakat gyűjtse össze, vagy vegye meg.
Konkrétan a segítségről: ha mondjuk hozzád odamegy egy kisgyerek, hogy segíts már, meg teszteljünk együtt, akkor hogy viszonyulsz hozzá?
Természetesen segítek, adok tanácsot, játszani nemigen tudok vele, mert annyi időm nincs. Az is jó, ha e-mailt ír, vagy a Beholder fórumon (www.beholder.hu) kérdez, ott is sok hasznos ötletet kaphat tőlem is, másoktól is.
Tapasztaltam, hogy a fórumokon Dhoj néven afféle rendteremtő-segítő szerepet töltesz be.
Igen, gyakran felnézek oda, és válaszolok minden értelmes felvetésre (néha az értelmetlenekre is).
Ahhoz, hogy valaki versenyezhessen, lapokra is szükség van. Mi a jó taktika ezek beszerzésére szerinted?
Az, hogy mindig minden lapod meglegyen, amivel játszani akarsz, elég nehéz és drága mulatság. Amikor megjelenik egy kiegészítő, akkor egyből érdemes venni paklikat, mert ilyenkor a legmagasabbak a lapok árai. Ekkor célirányosan begyűjtheted, amire szükséged van, a felesleget eladva vagy elcserélve. Ami még nagyon kell, később megveheted laponként, és mindig lesz pár lap, amit csak kölcsönbe tudsz megkapni.
Neked van fix embered, akitől kölcsönkérsz?
Nem, nagyjából az összes profit ismerem, ha valamire szükségem van, elkezdek telefonálgatni, vagy lemegyek a Dungeonbe, illetve verseny előtt szerzem meg. Olyan is van, hogy nem sokkal korábban még a fél paklim hiányzik.
Volt már olyan, hogy emiatt nem tudtál elindulni egy versenyen?
Nem, de az előfordul, hogy emiatt nem százszázalékos a paklim.
Te szoktál meglepetés lapokat használni, amire nem számítanak az ellenfelek egy adott pakliban?
Egy-két lapot érdemes szerintem, ami most eszembe jut, egy Tiltott mágia versenyen nemrég használtam Krakolichet, ami elég meglepő volt, és előfordult, hogy nyertem vele.
Van-e olyan pakli, amivel szeretsz játszani, és olyan, amivel utálsz?
Ez változó, most például már meglehetősen unom a galetkiket, sokat játszottam velük. Egyébként mindenfélével szívesen indulok, talán a kombó, pasziánsz paklikat kedvelem kevésbé.
A hordával nincs gondod? Sokan agyatlannak tartják.
Nagyjából igaz, viszont gyors a pakli, ez komoly előny. Utálom, amikor semmi időm nincs egész nap a meccsek között, vagy lejár az idő.
Van-e kedvenc lapod?
Igazából nincs, mostanában a Méonech fürkész az, amit minden pakliba berakok.
Báder Matyi a Majd legközelebbet említette.
Az se rossz, de olyan paklikba, amik nem használnak varázslatot, illetve azokat drágítják, értelemszerűen nem fér be. A fürkész oda is kell, ha más nem, azért, hogy kivédje az ellenfél fürkészét.
Hogyan készülsz a versenyekre?
Sokat játszunk, de persze a ráfordított idő is változó. Az a legjobb, ha összejön, hogy valakinél teszteljünk. Általában Matyival, Panyik Zolival, Sass Tamással próbálgatjuk a paklikat. Van, amikor semmit nem tesztelek, de azért általában jut erre idő.
Divatpaklival szoktál indulni, vagy próbálsz kitalálni valami újat?
Mindig töröm a fejem, milyen lapból lehetne kihozni valami szokatlant és erőset, de mostanában olyan nagy váratlan dolgokat nem találtam ki. Inkább az ismert koncepciók erősödtek meg.
Milyen verseny-formátumokat szeretsz?
Legjobban a gyakori-nemgyakori versenyeket, ilyenből amin indultam, annak kb. a 90 százalékát megnyertem, a lapjaim is megvannak hozzá, és nincsenek annyira brutális lapok ezen a formátumon. Hagyományoson a versenypaklik mintegy háromnegyede ritkákból áll. A frissen bontott versenyek is a kedvenceim közé tartoznak.
Szoktatok erre gyakorolni?
Igen, volt, hogy elmentünk nyaralni, és iszonyatosan sokat játszottunk frissen bontott-szerű paklikkal, kicsit meg is untam.
Van olyan verseny, amit nem kellene rendeznünk szerinted?
Ősök Városa. Nincs változás, mindig ugyanazok a paklik vannak (azért a mostani verseny erre picit rácáfol szerintem, ld. a beszámolót - a szerk.), nincs olyan változatosság, mint a többi versenyen.
Miből látnál többet szívesen?
Mágia méltóságából (talán a szabálylapokat, követőket kitiltva - pl. az éjfattyas pakli igen erős lehetne), tiltott mágiából, sokszínűség jutalmából.
Ez utóbbinál nem növekszik a szerencse szerepe?
Én úgy látom, hogy nem, elsősorban a jó pakliösszeállítás dönt. Egész egyedi paklikat szoktam készíteni, igen jó eredménnyel. További előny, hogy gyakorlatilag szinte nem lehet a második-harmadik körben győzni. Olyan versenyt is lehetne rendezni, ahol nem lehet VP-t elvenni, kapni, olcsóbbítani, drágítani.
Érdekes javaslat, megfontoljuk. Csak az a kérdés, pontos-e így a definíció, lehet-e tudni egyértelműen, mely lapok vannak tiltva. Kiket tartasz a legjobb játékosoknak a HKK-ban (magadon kívül)?
Báder Mátyást, Rém Andrást, Sass Tamást.
Olvastad régen azt a két varázslómesteres interjút, ami megjelent (Kis Borsó Csabával illetve Sass Tamással)?
Persze, akkoriban még nem voltam sehol, és érdekelt, mit mondanak.
Szerinted kivel lenne érdemes beszélgetni ebben a rovatban?
Rém Andrissal.
Köszönöm az interjút!
Makó Balázs
(A szavazáshoz be kell jelentkezned!) (átlag: 0 szavazat alapján 0.0)