"A dombos vidékek földfelszín alatt élő, rovarokkal táplálkozó ragadozója a bányászvorthag. Egy-egy példány sok-sok mérföldre elnyúló barlangrendszert képes mindennapos tevékenységével kiépíteni, melyet az árnytündérek is sokszor használnak titkos céljaikra." Encyclopedia Fantasia
Szerkesztőség: honlap@beholder.hu Készítők:
Farkas Zsolt (Speedz)
Szeitz Gábor (Talbot)
Mazán Zsolt (Maci) Webdesign:
Szirják Csaba (Chaar-Lee)
Szegedi Gergely (GerY5) Ha hibát találsz a honlapon: Írj nekünk!
Varázslómesterek 3. - Abbas Krisztián
Melyikünk ne szeretne híres lenni, valamiben a legjobbak közé tartozni? A HKK-ban is, mint a legtöbb sportban, ahol versenyezni lehet, kialakul a legjobbak mezőnye, az igazi profiké, akik a komoly versenyeket nyerik, és nevük ismert a Hatalom Kártyáit rendszeresen játszók körében. Közülük mutatunk be néhányat Varázslómesterek című sorozatunkban.
A mai interjúalany a tavalyi Nemzeti Bajnok, szintén a legrégebbi játékosok közül való, a profi versenyek állandó résztvevője, ezenkívül boltot és klubot üzemeltet, a HKK élet egyik legismertebb alakja, Abbas Krisztián (AK96 - 2003. december).
Kezdetnek néhány személyes adatot kérek, hány éves vagy, mivel foglalkozol?
29 éves vagyok, kereskedő a szakmám, szerepjátékboltot üzemeltetek, melynek egyik alapvető profilja a Hatalom Kártyái, de rengeteg más dolog is található nálam, szerepjátékok természetesen, gyűjtögetős figurás játékok, könyvek, és még sorolhatnám.
Akkor járjuk ezt egy picit körül! Mennyi ideje működik a bolt, egyáltalán honnan jött az ötlet, hogy ilyen boltot nyiss?
Ezt a boltot 1995-ben nyitotta Húsvéti Árpád, nem sokkal a HKK megjelenése után. Én is már ekkor elkezdtem kártyázni, hamar összebarátkoztunk. Azután '98-ban ő ráunt a dologra, mással szeretett volna foglalkozni, és azt javasolta, legyen az enyém a bolt. Én kapva kaptam az ajánlaton, átvettem tőle, és azóta én működtetem. A boltot egyedül viszem, az összes ügyintézéssel együtt.
Te mivel játszol azok közül, amit árulsz?
HKK-val persze, a gyűjtögetős figura játékok közül a Mage Knight-tal, és régebben sokféle szerepjátékkal is játszottam rengeteget, meséltem is. Sajnos mostanában már erre kevesebb időm jut.
Említetted, hogy rögtön az elején elkezdtél HKK-zni. Az eredeti tesztelő-brigádban még nem voltál benne, ugye?
Nem, a Chara-din visszatér kiegészítő tesztelésében vettem részt először.
Honnan értesültél a játékról?
De régen volt... Játszottam a TF-en, innen is hallottam a játékról (emlékszem, Burástya kölyköt kaptam ajándék lapként). Aztán a Valhalla Páholy könyvesboltjában járva láttam először HKK paklit meg a Mítosz nevű kártyajátékot, ezek majdnem egyszerre jelentek meg. Mivel ismertem a Beholdert, a HKK-nak szavaztunk bizalmat egyik barátommal, vettünk egy-egy paklit. Kipróbáltuk, másnap usgyi vissza, és vettünk még párat. Aztán elkezdtünk lejárni Szegedi Gábor klubjába, a Holdbázisba, a Nagydiófa utcába, ott játszottunk. Gyorsan összeszedtem egy csomó lapot, ment a nagy cserebere.
Versenyezni mikor kezdtél?
A legelső verseny, amin részt vettem, 1995-ben volt, a TF találkozón, egyenes kieséses verseny. (Mindmáig ez volt az egyetlen ilyen jellegű versenyünk. Emlékszem, hárman voltak a döntőben: Klenovszky András, Szücsy Dániel meg még egy srác, és Kleno nyert, Leah hordával. Innentől folyamatosan jártam versenyekre, bejártuk az egész országot, 40-50-en voltunk egy-egy vidéki versenyen, persze kevesebbet is rendeztek akkor még.
Emlékszel-e, hány versenyt nyertél eddig?
Körülbelül 15-20-at, ebből 5-8 lehetett Beholderes.
Emlékszel, mi volt az első rendes versenypaklid?
Idő kerekés horda, Garokk, Gorombilla, ilyenek. Ezzel értem el az első jó eredményeket, ezt csiszolgattam nagyon sokáig.
Azóta vannak-e kedvenc paklijaid a versenyeken, vagy mindig a legeredményesebbnek tűnővel indulsz?
Nem szeretek a trenddel haladni, inkább ellene készülök sokszor. Sokáig hordáztam, a kontrollokkal birkóztunk gyakran, néha sikerült, néha nem. Kedvenc pakli? Mindennel szeretek játszani, kivéve a nagyon kombós pasziánsz paklikat. Az nekem nem szórakoztató, se vele, se ellene játszani. Mostanában a galetkik a kedvenceim, de ugyanúgy szeretek kontrollozni, hordázni is.
Hogyan készülsz a versenyre?
Nálam ez egy sokrétű folyamat. Először is végig kell gondolni, milyen erős paklik lehetnek, mivel van kedvem játszani. Néha elindulok egy erős, ismert paklival, máskor kevésbé népszerű paklit csiszolgatok, a divatpaklik ellen készülök. A versenypaklikból és a játékkörnyezetből eléggé naprakész vagyok, mivel a boltban és a klubban rengeteg játékos megfordul, ott játszik sok profi is, látom, mik mennek. Az amatőröktől is rengeteget lehet tanulni: sokszor tőlük jönnek a meglepő ötletek, kombók, olyan lapokat használnak, ami másnak nem jut eszébe, és erős is lehet.
Megosztod a paklidat a többi profival, tesztelsz ellenük?
Nem igazán, amolyan "magányos farkas" vagyok, gyakran még én sem tudom a verseny reggeléig, mivel fogok indulni.
Akkor hogy teszteled a paklit?
Nem igazán szoktam, inkább a korábbi versenyekből okulva igazítok rajta, meg az új kiegészítő tesztelése közben is derülnek ki érdekes dolgok a régebbi paklikról is.
Általában előző nap készíted el a paklit a versenyre?
Ahogy van időm. Van, amikor egy héttel előtte, van, amikor előző nap. Olyan is adódik, hogy egy hónappal előbb eszembe jut egy pakli egy adott versenyre, és már akkor megcsinálom. A boltban tudok erre is időt szakítani.
Már több, mint 3400 lap van a HKK-ban, te elég jól ismered őket. Van-e kedvenced közülük?
Olyat tudok mondani kapásból, ami a grafikája miatt tetszik: ez a Rémálom nevű Árnyékholdas lap, Szász Gábor rajzolta, és rendkívül kifejező, ahogy alszik az ember, és egy igazi, meggyőző rém vicsorog a feje fölött. Általában is a kifejező grafikákat kedvelem, amiből egyből tudom, mit csinál a lap. Használat szempontjából nincs kedvencem, a sok erős lapot mindet szeretem. :)
Tavaly megnyerted a Nemzetit. Mit gondolsz, ez egy törvényszerű, kiérdemelt győzelem volt, vagy inkább a szerencsén múlott?
Nagyon sokszor kérdezik tőlem a boltban is, szerintem mi kell ahhoz, hogy valaki nagy játékos legyen? Mindig azt válaszolom, három dolog kell: legnagyobbrészt szerencse, játéktudás, és jó pakli. Hiába zseniális játékos valaki, és remek a paklija, ha nincs szerencséje, semmit nem ér el. A dolog persze fordítva is igaz. Visszatérve az eredeti kérdésre: nagyobbrészt a szerencsén múlott, hogy megnyertem a Nemzetit.
A Nemzeti Bajnokság három napjának versenyei (tiltott mágia, csak Ősök Városa, válogatás) közül melyiket kedveled jobban?
A válogatást nem.
Ez érdekes, hiszen meglehetősen jól ismered a lapokat, nem?
De igen, tesztelőként már jó fél évvel hamarabb találkozom velük, mégis kimondottan nehéz formátumnak tartom. A tiltott mágiát sem szeretem annyira, bár érdekes, változatos a játék, de épp ezért igen kiszámíthatatlan, sosem lehet tudni, milyen paklikkal találkozol, nagyon rizikós. A hagyományos és az Ősök Városa verseny kiszámíthatóbb, és nem unalmasak ezek sem, hiszen mindig jönnek ki új lapok, változnak a paklik.
Mit javasolnál annak az amatőr játékosnak, aki profi versenyző szeretne lenni?
Két dolgot: játsszon minél többet a barátaival, és minél hamarabb menjen el egy versenyre. Egy versenyen annyit lehet fejlődni, mint hónapok alatt otthon, a barátokkal játszva. Ahogy látja a többieket, milyen lapokkal játszanak, hogyan kombóznak, elkezd ő is egyre jobb paklikkal játszani. Nézelődhet a profik között is, de elsősorban az amatőröknél, játék közben tud fejlődni. Egy profi paklit le lehet másolni, de azzal általában még nem fog tudni jól játszani. Aki megfelelően sokat játszik az amatőr kategóriában, előbb-utóbb "beérik" a profik közé. Nagyon fontos a versenytapasztalat, a rutin.
Te inkább lapokat vagy paklikat vetetnél azzal, aki hosszú távon versenyző, jó játékos szeretne lenni (persze eltekintve most az üzleti szempontoktól)?
Először mindenképpen paklikat vegyen, legyen egy jó nagy lapkészlete, minden kiegészítőből legyen jó pár paklija. Amikor ez már összegyűlt, és kialakult, hogy milyen versenypaklikat szeretne készíteni, akkor a hiányzó pár lapot érdemes cseréléssel illetve vásárlással összeszedni. Pénzben és lapmennyiségben így jár a legjobban.
Van-e szerinted rangsor az utolsó néhány kiegészítőből, hogy melyik volt jobb, melyik rosszabb (mondjuk az Ősök Városa óta)?
Legrosszabbnak egyértelműen a Víziókat tartom. Ez egy trükkös dolog: az előtte megjelenő Két Világ Közt kiegészítő nagyon jóra sikeredett, kicsit talán túl jóra is. Iszonyú erős lapok jöttek ki az akkori környezethez képest, néhányat megemlítenék: A hatalom torzulása, A szkarabeuszok átka, Láncvillám, Energizáció. A Víziókban nem tudtuk tartani a lépést, még erősebb lapokat csinálni. Jó lapok voltak, de a Két Világ Közthöz képest nem eléggé. Azóta szép egyenletesen erősek a kiegészítők, a Sötét Kor, Az Esthar császárság, az Ősi Legendák, mindegyik remek szett, pont megfelelően erősebbek a lapok a korábbiaknál. A bolti eladások is alátámasztják mindezt.
Az Ősi Legendákból mik lettek a legnépszerűbb, legértékesebb lapok?
A legdrágább a Nagyobb életszívás lett, ezt követi az Ősvillám, a Chara-din óhaja és a Furfang temploma. Ezután, 5-600 forint környékén rengeteg versenylap van.
Kiket tartasz minden idők legjobb HKK játékosainak?
Egyet nyilván szinte lehetetlen lenne mondani. Régen nagyobb egyéniségek voltak szerintem, mint ma, mostanában nagyon kiegyenlített a mezőny. Minden idők legjobb játékosai közé tartoznak: Kis Borsó Csaba, Holtzinger Dániel, Korányi Tibor, Sass Tamás. Még a régiek közül megemlíteném Németh Kálmánt, Bori Ferencet, Szücsy Dánielt is.
Köszönöm az interjút!
Makó Balázs
(A szavazáshoz be kell jelentkezned!) (átlag: 0 szavazat alapján 0.0)